ČIERNE. Obor týčiaci sa naprieč malebnou kysuckou krajinou. Ľudia si do tejto oblasti plánujú výlety len preto, aby mohli z neho obdivovať okolie a previezť sa ním. Tento unikátny most je dokonalým príkladom moderného stavebného inžinierstva.
Hovoríme o najvyššom moste Slovenska a zároveň jednom z najvyšších v strednej Európe, moste Valy. Nachádza sa v obci Čierne v okrese Čadca.
Prechádza údolím Gorilovho potoka a cez kopec Valy, po ktorom dostal meno. Je súčasťou stále nedostavanej diaľnice D3 smerujúcej od hraníc s Poľskom do Žiliny.
V Článku sa tiež dozviete:
- koľko kubíkov betónu a ton ocele použili stavitelia,
- aké ďalšie unikáty ukrýva táto stavba,
- aký film sa natáčal aj na moste Valy
- koľko trvalo žeriavnikovi, aby sa vyšplhal do kabíny najvyššieho žeriavu na stavbe.
Má výšku 84 metrov, približne ako 33 poschodová budova. To z neho robí unikát a najvyšší most v celej krajine. Dlhý je 591 metrov a betón použitý na jeho stavbu váži ako päťtisíc päťsto slonov afrických, viac ako 30-tisíc ton.
Blízko hranice troch štátov
Samotný most sa stal pre turistov lákadlom. Svojou výškou hrdo „stráži“ a poskytuje úžasný výhľad na Slovensko, priľahlé dedinky v susednej Českej republike a Poľsku.
Neďaleko sa nachádza bod, ktorý spája hranice práve týchto troch štátov, známy ako Trojmedzie. Pod mostom vedie po starej ceste cyklochodník do českej Hrčavy a do poľskej Jaworzynky.
Predseda Organizácie cestovného ruchu (OOCR) Kysuce Matej Šimášek hovorí, že práve mosty sa stali turistickými atrakciami a dokonca symbolmi mnohých miest, v ktorých sú postavené. Sú miestami prekrásnych výhľadov, romantických stretnutí a pri tom nestrácajú praktickú dopravnú funkciu.

„Kto by nechcel navštíviť napríklad Golden Gate v San Franciscu? Aj na Kysuce mnohí ľudia prichádzajú kvôli viaduktu, ale popri tom objavujú aj ďalšie turisticky atraktívne miesta nielen obce Čierne a Trojmedzia, ale plánujú si aj cyklovýlety po celých Kysuciach. Niektorí naopak, objavia najvyšší most až pri ceste za výnimočnými prírodnými krásami a históriou do nášho regiónu, alebo pri ceste z Poľska na Slovensko a opačne,“ vysvetľuje predseda OOCR.
Dodáva, že na Kysuciach je okrem najvyššieho mosta na Slovensku aj najväčší funkčný celokamenný most na Slovensku z roku 1831. Ten je pýchou nielen Krásna nad Kysucou, ale celých Kysúc.
Na úpätí vojenských pevností
Najvyššia mostná stavba Slovenska prekonáva dolinu Gorilovho potoka tvorenú vrchmi Valy (606 m n.m) a Kozové vŕšky (627 m n.m).
Názov vrchu Valy však pochádza už zo stredoveku. Opevnenie, ktoré na ňom stálo, bolo v minulosti súčasťou siete strategických opevnení Jablunkovskom priesmyku a dalo ich vybudovať tešínske kniežatstvo na obranu. Svoju najdôležitejšiu úlohu zohralo najmä v 16.-18. storočí – najskôr ako ochrana proti tureckým vpádom a neskôr v pohnutých dobách protihabsburských povstaní. Zemné valy sa ťahajú až do poľského Koniakowa.